SSI Technologies Inc P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-R-I36-4.5OVP-000-000
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf