SSI Technologies Inc P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000
P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000
P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-T-I12-4.5V-000-000
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf