NMB Technologies Corp. 3615RL-07W-B70-E00
3615RL-07W-B70-E00 picture photo
Mfg. Part Number
3615RL-07W-B70-E00
Brief Description
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
3615RL-07W-B70-E00.pdf
Availability of 3615RL-07W-B70-E00
QUANTITY
3615RL-07W-B70-E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3615RL-07W-B70-E00
Internal Part NumberEIS-3615RL-07W-B70-E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information3615RL-07W-B70-E00 Material
Series3615RL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 38.4mm W
Air Flow152.5 CFM (4.32m³/min)
Static Pressure1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise62.5 dB(A)
Power (Watts)27.4W
RPM7200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.570A
Voltage Range36 ~ 52.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3615RL-07W-B70-E00
Related Links3615RL-07, 3615RL-07W-B70-E00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
3615RL-07W-B70-E00 Details Description
Related parts for 3615RL-07W-B70-E00
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
UNIVERSAL SAFETY RELAY datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE .050 70POS DR TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 10W UFRM datasheet.pdf
CONN ADAPTER 15P-15P F-M PNL MNT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf