SSI Technologies Inc P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000
P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000
P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-T-P-4.5OVP-000-000
IC REG BUCK 5V 5A 14VSON datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300K OHM 1206 datasheet.pdf
MARKING TAB/CIRCUIT MARKERS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 24TSSOP datasheet.pdf
RES 2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf