SSI Technologies Inc P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000
P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000
P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-H-MD-4.5OVP-000-000
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
OSC VCXO 72.6MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN-STRIP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf