SSI Technologies Inc P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000
P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000
P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-P-P-4.5OVP-000-000
FIXED IND 150UH 115MA 14 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V 1111 datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV TSOT-23-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.8VWM 13.4VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf