Vishay/Dale RNC50H6570BSRSL
RNC50H6570BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6570BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 657 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6570BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6570BSRSL
QUANTITY
RNC50H6570BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6570BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6570BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)657
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6570BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6570BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6570BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6570BSRSL
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLUE 100' datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COM MODE 1MH 3.6A datasheet.pdf
RACK PLINTH datasheet.pdf
HAR-MIK BELL 50F-S M2,5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf