SSI Technologies Inc P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
CONN D-SUB PLUG 25POS CRIMP TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 2A 50 MOHM TH datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 31.59"L X 25.59"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 52MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
STRIP MARKER 2 Y datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FUSE 17.5KV 6.3AMP 2" DIN datasheet.pdf