SSI Technologies Inc P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000
P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000
P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-A-AA-M12-4.5OVP-000-000
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM60H/AE60M/HDM60H datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2423 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS VERT TIN GRY datasheet.pdf
IC DALLASTAT SGL 64POS 8SOIC datasheet.pdf
LED PANEL RED DIFF SNAP-IN 50"LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
MOD DIODE 800V 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
TV 42C 36#22D 6#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 4.7UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf