SSI Technologies Inc P51-75-A-C-M12-20MA-000-000
P51-75-A-C-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-A-C-M12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA
Datasheet Download
P51-75-A-C-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-75-A-C-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-75-A-C-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-A-C-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-A-C-M12-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-A-C-M12-20MA-000-000
Related LinksP51-75-A-C-M1, P51-75-A-C-M12-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-A-C-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-A-C-M12-20MA-000-000
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 11 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 60POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf