SSI Technologies Inc P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000
P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000
P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-A-H-I36-4.5OVP-000-000
Crystal 11.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 18-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
KNOB INSTRUM RND BLACK .500"DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.83 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf