SSI Technologies Inc P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000
P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000
P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-G-D-M12-4.5OVP-000-000
RES 910K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 2MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 10% 300V SMD datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf