SSI Technologies Inc P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000
P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-75-S-AF-P, P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-AF-P-4.5V-000-000
FIXED IND 27UH 1.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 120KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR17C154-A 144TQF datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
D-651-14XT RING BZD INSUL TAPE datasheet.pdf
CONN CIC VERT 8POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 11.0" datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO-214AA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf