SSI Technologies Inc P51-75-S-N-D-4.5V
P51-75-S-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-75-S-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-D-4.5V
Related LinksP51-75-S, P51-75-S-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-75-S-N-D-4.5V
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 240V datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 9A CRS datasheet.pdf
GRILL/SOLID COVER KIT datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 4 OHM 175W datasheet.pdf