SSI Technologies Inc P51-75-S-N-I12-20MA
P51-75-S-N-I12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-I12-20MA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-75-S-N-I12-20MA.pdf
Availability of P51-75-S-N-I12-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-I12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-I12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-I12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-I12-20MA
Related LinksP51-75-S-, P51-75-S-N-I12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-I12-20MA Details Description
Related parts for P51-75-S-N-I12-20MA
INVERTER 375W 12VDC 2OUT CIGPLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
RES MO 2W 120K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5000PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
PLASTIC BACKSHELL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 750MA 234 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
PMI IND CAP SUB MINI RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf