SSI Technologies Inc P51-75-S-N-I12-4.5OV
P51-75-S-N-I12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-I12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-I12-4.5OV.pdf
Availability of P51-75-S-N-I12-4.5OV
QUANTITY
P51-75-S-N-I12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-I12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-I12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-I12-4.5OV
Related LinksP51-75-S-N, P51-75-S-N-I12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-I12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-75-S-N-I12-4.5OV
RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 8" BLUE datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 7/64" 6.69" datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 58POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 30K OHM 0606 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE LOW RESISTANCE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 9MM SMD datasheet.pdf