SSI Technologies Inc P51-75-S-N-I36-4.5OV
P51-75-S-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-I36-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-75-S-N-I36-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-75-S-N, P51-75-S-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-75-S-N-I36-4.5OV
RES SMD 100M OHM 10% 2W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 44.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FPA/C 693MDL730 0.5M datasheet.pdf
KE/POK9/10/12 EARTH PL LONG datasheet.pdf
SIGN 10"X7" BLACK/RED/WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf