SSI Technologies Inc P51-75-S-N-M12-5V
P51-75-S-N-M12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-M12-5V
Brief Description
SENSOR 75PSIS 1.2 UNF 5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-M12-5V.pdf
Availability of P51-75-S-N-M12-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-M12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-M12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-M12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-M12-5V
Related LinksP51-75-S, P51-75-S-N-M12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-M12-5V Details Description
Related parts for P51-75-S-N-M12-5V
HEX NUT FOR E13 SERIES SWITCH datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 9.8-60PF 100V TH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 0.7A 8WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf