SSI Technologies Inc P51-75-S-N-MD-4.5OV
P51-75-S-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-75-S-N-MD-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-75-S-, P51-75-S-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-75-S-N-MD-4.5OV
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 23POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE HALF 14AWG/2.5MM2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT GRN 0.3" CC datasheet.pdf