SSI Technologies Inc P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000
P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000
P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-O-MD-4.5OVP-000-000
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 13POS VERT SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf