SSI Technologies Inc P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-R-I12-4.5OVP-000-000
RES SMD 1.15KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND LC SQ GRN SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 15MM 2POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 7.5A 32VAC/DC 5PK CRD datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W SMBG datasheet.pdf