Vicor Corporation VE-21J-MV-F3
VE-21J-MV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-MV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
VE-21J-MV-F3.pdf
Availability of VE-21J-MV-F3
QUANTITY
VE-21J-MV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-MV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21J-MV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-MV-F3
Related LinksVE-21J, VE-21J-MV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-MV-F3 Details Description
Related parts for VE-21J-MV-F3
CONN HEADER 4POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH 8CH HV 48-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT SHELL 50POS datasheet.pdf
MOTOR RELAY 90A CTS 240VAC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC VCSO 475.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf