SSI Technologies Inc P51-750-A-B-P-4.5V-000-000
P51-750-A-B-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-B-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-B-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-B-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-B-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-B-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-B-P-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C