SSI Technologies Inc P51-750-A-N-I36-4.5OV
P51-750-A-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-N-I36-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-750-A-N-I36-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-A-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-750-A-, P51-750-A-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-750-A-N-I36-4.5OV
CONN RCPT 8POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GR/W SN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS 5.00MM NAT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 20ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf