SSI Technologies Inc P51-750-A-N-M12-4.5OV
P51-750-A-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-750-A-N-M12-4.5OV
QUANTITY
P51-750-A-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-N-M12-4.5OV
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-750-A-, P51-750-A-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-750-A-N-M12-4.5OV
IC OPAMP GP 155KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf