SSI Technologies Inc P51-750-A-N-P-4.5V
P51-750-A-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-N-P-4.5V
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-750-A-N-P-4.5V
QUANTITY
P51-750-A-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-N-P-4.5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-N-P-4.5V
Related LinksP51-750-A, P51-750-A-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-750-A-N-P-4.5V
FAN AXIAL 179X63MM 115VAC FF113 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 5POS 30AU datasheet.pdf
KIT FLEX POD FOR CY8C21X 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
SENS PROX M30 20MM DC2W-NC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
8POS REVERSE PICOFLEX SMD HDR datasheet.pdf