SSI Technologies Inc P51-750-A-N-P-5V
P51-750-A-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-750-A-N-P-5V.pdf
Availability of P51-750-A-N-P-5V
QUANTITY
P51-750-A-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-N-P-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-N-P-5V
Related LinksP51-750-, P51-750-A-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-750-A-N-P-5V
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI 3P datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 110A D-55 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SPDT 10MHZ-3GHZ 6-MINIMOLD datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT-VOLT SIDELK datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6CROSS ROLLER datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY I2C 2% SMD datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf