Vishay Semiconductor/Diodes Division SA160CAHE3/54
SA160CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA160CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO204AC
Datasheet Download
SA160CAHE3/54.pdf
Availability of SA160CAHE3/54
QUANTITY
SA160CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA160CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-SA160CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA160CAHE3/54
Related LinksSA160C, SA160CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA160CAHE3/54 Details Description
Related parts for SA160CAHE3/54
CONN HEADER 74POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 16V NP0 0612 datasheet.pdf
FLANGE ABS 7.5X2.6X0.1 GREY datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
SR BTS FT 5 ASY R datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.44A 32 MOHM SMD datasheet.pdf