SSI Technologies Inc P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000
P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000
Related LinksP51-750-A-O-M, P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-O-MD-4.5V-000-000
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.50MM 23POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
SPF FUSE MIDGET 15A 1000V datasheet.pdf