SSI Technologies Inc P51-750-S-A-I12-20MA-000-000
P51-750-S-A-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-A-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 4-20 MA
Datasheet Download
P51-750-S-A-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-A-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-750-S-A-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-A-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-A-I12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-A-I12-20MA-000-000
P51-750-S-A-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-A-I12-20MA-000-000
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 26POS datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
NEO 70504-T-50-SP28 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf