SSI Technologies Inc P51-750-S-AD-M12-5V-000-000
P51-750-S-AD-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-AD-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V
Datasheet Download
P51-750-S-AD-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-AD-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-S-AD-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-AD-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-AD-M12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-AD-M12-5V-000-000
Related LinksP51-750-S-AD-, P51-750-S-AD-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-AD-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-AD-M12-5V-000-000
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR 30 SAU 48CKT ( datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf