Amphenol Industrial PT06E-12-8S(SR)
PT06E-12-8S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-12-8S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 8POS W/SOCKET SOLDER
Datasheet Download
PT06E-12-8S(SR).pdf
Availability of PT06E-12-8S(SR)
QUANTITY
PT06E-12-8S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-12-8S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-12-8S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-12-8S(SR)
Related LinksPT06E-1, PT06E-12-8S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-12-8S(SR) Details Description
Related parts for PT06E-12-8S(SR)
RES SMD 576 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT BLADE HSNG 41POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
DIE ASP-P-5QD1087E1 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN AT 1463MM Q datasheet.pdf