SSI Technologies Inc P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000
P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000
P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-H-I36-4.5OVP-000-000
IC MPU SUPERVISR 4.63V 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED GRN 5250NM CLEAR TH datasheet.pdf
LM 3.5/90/14 BK datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf