SSI Technologies Inc P51-750-S-L-I12-5V-000-000
P51-750-S-L-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-L-I12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSIS M10 5V 12"
Datasheet Download
P51-750-S-L-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-L-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-S-L-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-L-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-L-I12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-L-I12-5V-000-000
Related LinksP51-750-S-L-I, P51-750-S-L-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-L-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-L-I12-5V-000-000
KIT PRINTER CLEANING datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.76"LX2.6"W datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 240QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.5A 8WDFN datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 6POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 400W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 169 I/O 400VFBGA datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf