Vishay/Dale CMF55249R00BHR6
CMF55249R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55249R00BHR6
Brief Description
RES 249 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55249R00BHR6.pdf
Availability of CMF55249R00BHR6
QUANTITY
CMF55249R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55249R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55249R00BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55249R00BHR6
Related LinksCMF5524, CMF55249R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55249R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55249R00BHR6
IC MPU CAN DUAL HS 64-LQFP datasheet.pdf
IC 24BIT LV FET BUS SW 56-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR OV7710 IMAGE SE datasheet.pdf
RES 201K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
21 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf