SSI Technologies Inc P51-750-S-N-D-20MA
P51-750-S-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 750PSIS 1.2 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-750-S-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-750-S-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-S-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-N-D-20MA
Related LinksP51-750-S, P51-750-S-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-750-S-N-D-20MA
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
KIT EVAL MOD FRAM CC3000 datasheet.pdf
RCPT FMALE 4POS PNL MNT .3M LEAD datasheet.pdf
RES 10.667K OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf