SSI Technologies Inc P51-750-S-N-M12-20MA
P51-750-S-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 750PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-750-S-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-750-S-N-M12-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-S-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-N-M12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-N-M12-20MA
Related LinksP51-750-S-, P51-750-S-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-750-S-N-M12-20MA
JUMPER-H1504TR/A2015G/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 80A 115VAC 28VDC datasheet.pdf