SSI Technologies Inc P51-750-S-N-M12-4.5V
P51-750-S-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-N-M12-4.5V
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-750-S-N-M12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-S-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-N-M12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-N-M12-4.5V
Related LinksP51-750-S-, P51-750-S-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-750-S-N-M12-4.5V
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 3A datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 118MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf