| Internal Part Number | EIS-P51-750-S-N-MD-5V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | P51 MediaSensor™ Family | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | MediaSensor™ | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 750 PSI (5171.07 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | - | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | MD, 4 Pin | |
| Maximum Pressure | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |