SSI Technologies Inc P51-750-S-N-P-4.5V
P51-750-S-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-N-P-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-750-S-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-S-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-N-P-4.5V
Related LinksP51-750-S, P51-750-S-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-750-S-N-P-4.5V
IC SWITCH SPST 5DSBGA datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 8LX.075"SW NAT datasheet.pdf
RES 619 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 15K OHM 7SIP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CIR 28C 28#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf