SSI Technologies Inc P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-P-I36-4.5OVP-000-000
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SO datasheet.pdf
TSTER INSUL RESITNCE 0.01M-10G datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
3M 4910 VHB 1" X 2" - 5/PACK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
63.5MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf