TDK Corporation FLF3215T-101M
FLF3215T-101M picture photo
Mfg. Part Number
FLF3215T-101M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 280MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
FLF3215T-101M.pdf
Availability of FLF3215T-101M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FLF3215T-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of FLF3215T-101M
Internal Part NumberEIS-FLF3215T-101M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating280mA
Current - Saturation200mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.4 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLF3215T-101M
Related LinksFLF321, FLF3215T-101M Datasheet, TDK Corporation Distributor
FLF3215T-101M Details Description
Related parts for FLF3215T-101M
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
HAN-SNAP LATCH PART W/O STR 2PC datasheet.pdf
RES 27 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 52.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6V AXIAL datasheet.pdf