TDK Corporation VLS201612CX-1R5M
VLS201612CX-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
VLS201612CX-1R5M
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.9A 89 MOHM SMD
Datasheet Download
VLS201612CX-1R5M.pdf
Availability of VLS201612CX-1R5M
QUANTITY
VLS201612CX-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201612CX-1R5M
Internal Part NumberEIS-VLS201612CX-1R5M
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.62A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)89 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201612CX-1R5M
Related LinksVLS20161, VLS201612CX-1R5M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201612CX-1R5M Details Description
Related parts for VLS201612CX-1R5M
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf