SSI Technologies Inc P51-750-S-R-I12-20MA-000-000
P51-750-S-R-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-R-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSIS M12 4-20 MA
Datasheet Download
P51-750-S-R-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-R-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-750-S-R-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-R-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-R-I12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-R-I12-20MA-000-000
P51-750-S-R-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-R-I12-20MA-000-000
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC60H/AE60M/HKC60H datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/WHITE datasheet.pdf
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
H48-6G SHEET 320X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8WSON datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
BCDH-508HS- 4 BK datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf