3M P51L-080P-A-DA
P51L-080P-A-DA picture photo
Mfg. Part Number
P51L-080P-A-DA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 80POS .050" VERT
Datasheet Download
P51L-080P-A-DA.pdf
Availability of P51L-080P-A-DA
QUANTITY
P51L-080P-A-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51L-080P-A-DA
Internal Part NumberEIS-P51L-080P-A-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50L
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 10mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51L-080P-A-DA
Related LinksP51L-08, P51L-080P-A-DA Datasheet, 3M Distributor
P51L-080P-A-DA Details Description
Related parts for P51L-080P-A-DA
IC CONVERTER RMS-DC PREC 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
OSC VCXO 26.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T25 6.63" datasheet.pdf