SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I24-4.5V-C
P61-100-A-A-I24-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I24-4.5V-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I24-4.5V-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I24-4.5V-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I24-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I24-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I24-4.5V-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I24-4.5V-C
Related LinksP61-100-A-A, P61-100-A-A-I24-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I24-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I24-4.5V-C
RES SMD 80.6 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SURGE SUPPRSSR 6OUT 6'CORD METAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
IC 2CH PWR-DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 6A 20.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf