SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I24-5V-C
P61-100-A-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I24-5V-C
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I24-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I24-5V-C
Related LinksP61-100-A-, P61-100-A-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I24-5V-C
IC EPROM UV 4MBIT 100NS 32CDIP datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V ESD 16-SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 75V 400A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.25A 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 69.8 OHM 1% 5W datasheet.pdf