SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I36-20MA-C
P61-100-A-A-I36-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I36-20MA-C
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I36-20MA-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I36-20MA-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I36-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I36-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I36-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I36-20MA-C
Related LinksP61-100-A-A, P61-100-A-A-I36-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I36-20MA-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I36-20MA-C
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 200MA 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX SOFTWARE-SELECTBL 44SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 32A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIN-POWER RETAINING FRAME datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 108 MOHM datasheet.pdf