SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I36-5V-C
P61-100-A-A-I36-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I36-5V-C
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I36-5V-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I36-5V-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I36-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I36-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I36-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style36" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I36-5V-C
Related LinksP61-100-A-, P61-100-A-A-I36-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I36-5V-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I36-5V-C
RES SMD 21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 13.95K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf