SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I72-20MA-C
P61-100-A-A-I72-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I72-20MA-C
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I72-20MA-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I72-20MA-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I72-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I72-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I72-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I72-20MA-C
Related LinksP61-100-A-A, P61-100-A-A-I72-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I72-20MA-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I72-20MA-C
RES 44.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 6-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SOIC TO 28DIP 0.3 datasheet.pdf
CONN DSUB T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf